- Komerční sdělení -zprávy
HomePro ŽenyZvládněte menopauzu s lehkostí. Připravte se však na tyto změny

Zvládněte menopauzu s lehkostí. Připravte se však na tyto změny

Přichází přirozeně, ale ženám způsobuje největší starosti období, které přichází až po ní.
Menopauza se definuje jako poslední menstruace v životě ženy a problematické období poté, kterého se všechny ženy tak obávají, se správně nazývá postmenopauza. A právě tehdy mnohé ženy pociťují větší či menší diskomfort.

Přirozený proces
Menopauza přichází pomalu a ženské tělo během ní prochází řadou změn. „Menstruační cykly postupně začnou být nepravidelné, nejprve se zkracují, poté prodlužují, až nakonec žena přestává menstruovat úplně. V ženském těle vyhasíná hormonální funkce vaječníků a zároveň i hladina estrogenu,“ vysvětluje gynekolog Peter Harbulák. To, že žena se nachází v této fázi, mohou signalizovat také různé změny a obtíže.

„Příznaky nedostatku estrogenů lze rozdělit na časné, jako jsou vazomotorické symptomy, čili návaly horka, poruchy spánku, a psychické symptomy jako podrážděnost, úzkostné stavy či depresivní nálady. Mezi pozdní příznaky menopauzy patří kožní změny, atrofie v urogenitální oblasti, osteoporóza, zvýšené riziko onemocnění kardiovaskulárního systému či poruchy sexuality,“ vypočítává odborník, který garantuje, že na menopauzu lze připravit.

Připravena ke změnám
Menopauza a následující změny organismu v postmenopauze jsou až na pár výjimek naprosto přirozené procesy. Nastupují v určitém období a jednoduchým testem a odběrem krve se dají předvídat, ale u každé ženy probíhají do určité míry individuálně. Některé je snášejí lépe, některé s nemalými obtížemi. Netřeba však hrát hrdinku za každou cenu. „Pokud žena vnímá změny velmi negativně nebo jí zásadně ovlivňují kvalitu života, měla by se obrátit na svého gynekologa, případně jiného specialistu,“ upřímně radí doktor Harbulák.

Neotálejte dlouho
V určitých situacích je menopauza vnímána jako nežádoucí stav či onemocnění a je třeba ji léčit. „Medicínsky je vhodné příznaky menopauzy podchytit, když výrazně zasahují do života ženy. Ať už to jsou časté návaly horka, poruchy sexuality ovlivňující sexuální život ženy, inkontinence nebo výrazná úzkost, případně depresivní nálady. Netřeba zanedbávat ani pravidelné preventivní prohlídky a měření kostní denzity jako prevenci osteoporózy,“ vystříhá specialista.

Bojovat či nebojovat?
Zvrátit čas by ženy chtěly v mnoha oblastech, ale většinou je to nemožné. Tělo se sice dá vylepšit zvenčí, různé nástroje a metody estetické medicíny to umožňují, ale stárnutí zevnitř probíhá statisíce let stejně. Namísto toho, abyste proti tomu bojovali, rozumněji a rozhodně méně vyčerpávající bude tento fakt přijmout a objevovat samu sebe v nové etapě života.

Náhradní hormony
Boj s menopauzou je sice možný, ale pouze s hormonální léčbou a v určitých případech. „Je několik typů hormonální substituční léčby – HRT. Používají se různá schémata, kombinace a formy preparátů – perorální, transdermální, lokální. V zásadě je třeba léčbu individualizovat a zvážit poměr: přínos a riziko u každé pacientky. V současnosti se HRT na Slovensku nepředepisuje často hlavně z obavy před možnými nežádoucími účinky, i když v zahraničí se považuje za bezpečnou medikamentózní léčbu symptomů postmenopauzy. Vedle medikamentózní terapie je důležitá správná životospráva a dostatek pohybu,“ říká gynekolog Peter Harbulák.

Vyvrácení mýtu
Palčivá téma v období menopauzy a postmenopauzy je také tloustnutí. Každá žena chce zůstat atraktivní nejen pro svého partnera, ale také pro sebe. Mnohé se pasují s předsudky, že menopauza je změní iz této stránky. „Přibírání není přímo příznak postmenopauzy, může však být průvodním jevem ostatních změn v těle ženy,“ říká odborník na gynekologii Peter Harbulák.

Je rozdíl, pokud o hormonální léčbu požádá žena, u které přichází menopauza dříve, než by měla – jde o předčasnou menopauzu, nebo žena po čtyřicítce, která už těhotenství neplánuje. Menopauza bývá problém, pokud žena ještě nemá vlastní děti a plánuje je.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články