- Komerční sdělení -zprávy
HomeRady a NávodyPraktické rady, jak zařídit dětský pokoj

Praktické rady, jak zařídit dětský pokoj

Je to jejich útočiště i království, ve kterém tráví spoustu času. Místo ke spánku, zábavě, odpočinku i učení. Děti se v dětském pokoji potřebují cítit příjemně a pohodlně, ale zároveň by měla být zařízená i efektivně a s citem.

„Z hlediska funkčního zařízení by pokoje měly odpovídat potřebám, které děti v různých etapách svého dětství mají,“ vysvětluje Eva Dvořáková, která má ve společnosti Bonami na starosti nákupní tým se zaměřením na nábytek.

Jelikož tato místnost patří dětem různého věku, vždy může vypadat jinak. Batole, školkař, školák a odrostlý teenager budou od svého dětského pokoje potřebovat něco jiného.

„Při navrhování dětských pokojů je třeba si pustit fantazii na špacír, ale třeba k tomu přistoupit zodpovědně. Prostor, ve kterém děti žijí, je ovlivní na celý život,“ konstatuje architekt Michal Šmihula z DM Interier.

Dětský pokoj by měl být příjemným prostředím i pro ty nejmenší. Zapomínat není třeba ani na doplňky.Stěny v dětském pokoji nemusí být všechny stejné.

„Pokoj by měl podporovat jejich kreativitu a představivost. Můžeme tedy některou ze stěn natřít křídovou barvou a dětem tak nabídnout obrovský prostor pro kreslení,“ radí Eva Dvořáková.
Taková tabule může posloužit i k učení prvních číslic či písmen.

Doporučuje i další tipy, například koberec, na kterém jsou vyznačeny cesty pro autíčka, případně jim z postele můžete udělat útočiště ve tvaru stanu nebo domečku na stromě.

Je na místě otázka, zda takový design nábytku jako jsou úchyty ve tvaru zvířátek či divoké barevné kombinace najdou uplatnění i při vyšším věku dítěte.“

„Pro školáky je důležité pokoj upravit tak, aby sloužil nejen ke hraní, ale aby zde byl i prostor a místo, kde se budou děti dobře soustředit a moci dělat domácí úkoly,“ vysvětluje Dvořáková.

Co se týče například psacího stolu, vhodný je takový, který bude s dítětem postupně růst. „Na začátek to může být investice, ale v průběhu let budete rádi, že nemusíte kupovat stále nový.

Pokoj může být stále hravý, ale postupně z něj budou ubývat vyloženě dětské prvky a začne se měnit na místo pro dospělejšího člověka,“ říká odbornice na interiér.

Čím je dítě starší, tím více byste měli brát v úvahu i jeho osobitost a případně jej do rozhodování o zařizování pokoje přizvat. Dobrým příkladem je volba oblíbené barvy a její přizpůsobená malovka stěn.

Jak zařídit pokoj pro teenagera
Interiér pokoje pro teenagera se již může výrazněji lišit od dětského pokoje pro menší dívky a chlapce.
„Pokoj by pro teenagera měl být hlavně útočištěm, kde může trávit čas, relaxovat a odpočívat,“ vysvětluje Dvořáková.

Takovým dětem už můžete pořídit větší postel a stále by měli mít i dostatek prostoru ke studování, protože pokoj jim bude sloužit ještě dlouhou dobu, než vyletí z hnízda.

„Co se týče zařízení, místnost by se už měla přeměnit z hravého dětského místa na pokoj pro dospělého člověka. Hravých prvků se však vzdát nemusíme. Pokoj můžeme zařídit nejrůznějšími vychytávkami, které budou například tematicky zaměřeny podle toho, jakým koníčkům se teenager věnuje,“ radí odbornice.

Mnohé rodiny mají více než jedno dítě, proto hledají tipy specificky zaměřené na pokoje pro větší počet potomků.
Chtějí vědět, jak k zařizování takového pokoje přistupovat, zejména je-li pokoj prostorově omezen a také, zda potřebují vše dvojmo.

Pokud je místnost malá, mohou se v ní dvě děti cítit poněkud stísněně, proto ji není třeba přeplňovat, ale šetřit prostor na podstatné věci. Jelikož dvě postele jsou samozřejmostí, řešením je v malých pokojích určitě patrová postel.

Důležité je také podle Evy Dvořákové myslet na to, že pokud zařizujeme pokoj pro dvě děti, každé by mělo mít svůj prostor a alespoň malý koutek.

„Psací stůl by měl být přizpůsoben tak, aby se k němu vešly obě děti. Pokud nechcete investovat do dvou stolů, můžete si pořídit v hobby obchodě dřevěnou desku v délce jedné stěny místnosti a vytvoříte tím dětem dostatečně velký prostor, kde si budou moci kreslit a věnovat se domácím úkolům,“ radí.

„Osobně nejsem příznivcem zářivě barevných pokojů. To však neznamená, že se barev musíme vzdát. Krásně k tomu poslouží nejrůznější pastelové odstíny. Inspiraci můžeme hledat i ve skandinávských domácnostech, kde jsou dětské pokoje vymalovány šedou barvou a na jedné stěně mají například veselou tapetu. „Pokoj tak působí hravě, ale zároveň i klidným dojmem,“ dává tip odbornice z Bonami.

„Má obrovskou výhodu. Zvětšuje malé prostory a nepodléhá častým změnám v trendech. Bílá bude vždy in a malé kutice ve světlých až bílých tónech budou působit výrazně větší. To samé bych doporučil pro místnosti se slabším denním světlem.“

Držet se sice není třeba pouze základních barev, je však třeba vybírat světlé tóny a může se sáhnout i po tapetách. Zároveň je nutno počítat s barvou podlahy, což je podle architekta výrazná plocha místnosti.

„Druhým determinantem je barva stěn a dveří, takže doporučuji to s doplňujícími barvami a jejich množstvím nepřehánět.“

Jaké doplňky do dětského pokoje?
S doplňky si podle Michala Šmihuly mohou rodiče vyhrát. „Plyšáci různých barev, stínítka na světlech, závěsy a případně obrázky v rámech na stěnách, koberec. Jsou to drobnosti, ale zásadně tvoří prostor. Nejsou tak finančně nákladné a dají se obměňovat v čase. I zde však platí pravidlo – méně je více .“

Dvořáková radí sáhnout po designových hračkách či textiliích jako jsou polštářky, který pokoj rychle a jednoduše zútulní a děti je mohou využít i při stavění bunkrů.

Důležitým doplňkem jsou také koberce. „Je pro vývoj dítěte důležitý, doporučuje se koberec se stojícími chlupy, který dobře působí na rozvoj motoriky. Fajn jsou také měkké podložky ve tvaru puzzle, které se snadno udržují,“ přibližuje architekt.

A co říkají aktuální trendy? Těmi největšími jsou v dětských pokojích podle Dvořákové jednoznačně domečkové postele a teepee stany.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články