- Komerční sdělení -zprávy
HomePro ŽenyOdbornice radí: Stresu je mnoho, jak si zachovat zdravou psychiku

Odbornice radí: Stresu je mnoho, jak si zachovat zdravou psychiku

Stres a jeho důsledky na mentální zdraví vnímá stále více lidí. Když i na vás negativně doléhají události posledního období, odpovězte upřímně: Jak pečujete o svou psychiku?

Na druhé koleji
Určitě nezanedbáváte své fyzické zdraví – snažíte se zdravě stravovat, dbáte na dostatek pohybu, hlídáte si krevní tlak a cholesterol… Duševní zdraví je stejně důležité. Pokud na sobě pociťujete přílišnou zátěž, je namístě, abyste mu věnovali větší pozornost. Intenzita každodenního stresu zejména v posledních letech stoupá a spolu s tím také jeho důsledky – nespavost, úzkost, lehká deprese či syndrom vyhoření.

Duševní zdraví ohrožují různé faktory – konflikty na pracovišti či v osobním životě, stresující životní události, nevhodný životní styl i dění ve světě. Pokud vaše problémy přetrvávají, neberte to na lehkou váhu. Existuje spousta způsobů, jak si zlepšit psychické zdraví.

Proti špatné náladě
Lidské tělo tvoří komplexní biologický systém, který obsahuje více než 90 procent mikrobiotických buněk a 10 miliónů mikrobiotických genů. „Trávicí trakt je oblast s bohatým výskytem bakterií a vědecké výzkumy dokazují, že střeva jsou osou „střevo – mozek“ napojená na mozek. Ne nadarmo se říká, že střevo je druhý mozek. Toto propojení mezi trávicím a centrálním nervovým systémem je obousměrné a zajišťuje spojení emocionálních a rozumových center mozku s periferními funkcemi střev. Nastane-li nerovnováha ve střevě, ovlivňuje to i psychiku,“ vysvětluje MUDr. Terezie Rosenbergerová.

Uvolněte endorfiny
Vzpomeňte si, co vás dělalo šťastnějšími v dětství. Sport, umění nebo čtení knih? Svému mentálnímu zdraví pomůžete, když se vrátíte k činnostem, na které máte dobré vzpomínky. Najděte si vhodné koníčky, při kterých si aktivně odpočinete, načerpáte energii a podpoříte pozitivní myšlení. Pro někoho to může být kreativní činnost jako malování, pečení či zpívání, pro někoho zase různé sporty nebo cizí jazyky. Je důležité dělat věci, které vás baví a naplňují, protože při takových činnostech se vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí.

„Každý člověk má ve svém těle miliony mikroorganismů, které nějakým způsobem modifikují, jak žije, jaké má problémy a jaká je kvalita jeho života. Psychobiotika jsou živé látky, které do těla umíme dodat, abychom změnili určitý nefunkční systém fungování. Lactobacillus plantarum PS128 se velmi významně používá u dětí s pervazivními poruchami. Jelikož tyto děti mají narušené stravování, přísun živých organismů pomůže upravit mikroflóru. U dospělých lidí se používá kmen Lactobacillus plantarum DR7, který řeší spíše biochemické procesy. To se děje proto, že dospělý člověk je již zralý a jeho tělo pracuje jiným způsobem než u dítěte,“ dodává odbornice.

Odstřihněte toxické vztahy
Život zásadně ovlivňují vzájemné vazby a vztahy a je normální, že nejsou vždy ideální. Když máte pocit, že se v nějakém vztahu necítíte podle svých představ, možná jste narazili na toxického člověka, který se snaží ze vztahu vytěžit co nejvíc pro sebe a jen vás obírá o energii. Bez sociálních interakcí je život fádní a smutný, ale pokud přicházíte do kontaktu s lidmi, u kterých vnímáte negativní energii, ukončete je. Pro dobré psychické zdraví je důležité pravidelně se setkávat a udržovat kontakt s lidmi, na kterých vám záleží. Obklopte se těmi, kdo vás podrží v nepříznivé situaci, podpoří vás, budou se těšit z vašich úspěchů a dokáží vás inspirovat.

Čistá hlava, žádné problémy
Kdy jste naposledy měla pocit, že vaši hlavu nic nezatěžuje? Pro správné nastavení a vypnutí od problémů jsou vhodná dechová cvičení či meditace. Soustředění se jen na sebe při relaxační hudbě hodně pomůže vaší psychické kondici. Vypnout však potřebujete také fyzicky. Ve spánku tělo odpočívá a načerpává nové síly. A při psychické zátěži je důležitý dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Bez něj můžete cítit únavu, podrážděnost a nedostatek energie. Deficit spánku představuje z dlouhodobého hlediska vysoké riziko pro fyzické i duševní zdraví. Negativně působí na cévy, svalstvo, trávení i mozek a může vést k narušení emocionální stability. Pokuste se dopřát tělu 7 až 8 hodin ničím nerušeného spánku.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články