Na úpatí Kysucké vrchoviny leží obec Lodno. Vznikla z původního kopaničářského osídlení, když se v 17. století vyčlenila z části katastru Kysuckého Lieskovce.
Obcí protéká řeka Lodňanka a mezi její sousedící obce patří – na západě Kysucký Lískovec, na jihu přes Kopřivný grúň obec Povina, na západě přes sedlo Korcháň Stará Bystrica a na severu přes Bartkův kopec Klubina.
Národní kulturní památka
Začátek poznávání kysucké obce a jejích turistických tras si ozvláštňuji návštěvou lidové stavby, obecní zvonice, pocházející ze začátku 19. století.
Stojí na zárubku Markovském a přístup k ní je velmi jednoduchý – záchytným bodem je obecní kostel v centru obce, odtud už jen dívejte nad rodinné domy naproti (vlevo ve směru od Lieskovce).
Zvonice byla vyhlášena v roce 1997 národní kulturní památkou a dodnes slouží svému účelu.
Neviditelný virus výrazně naštrbil i naše volnočasové aktivity. Celé dny, týdny či měsíce bylo omezeno cestování, jistou dobu jsme nemohli opustit hranice okresů. Paradoxně, mnozí z nás právě teď zjistili, jak je Slovensko krásné.
Jmenuji se Lucia Palicová a mám ráda turistiku v našich horách. V průběhu následujících týdnů zamířím na turistiku ze všech kysuckých měst a obcí a ukážu vám, kam byste i vy měli zamířit na výlet s turistickou hůlkou.
Po zelené do sedla
Jedinou oficiální turistickou trasou, začínající na konci vesnice, se vydávám po zelené turistické značce do sedla Korcháň. Příjemné stoupání mezi obydlenou část nahradí později už jen les, louky a ticho.
Zhruba po 45 minutách přicházím do sedla a mapuji, co všechno se zde nachází (úsměv). Jde o místo křižování několika turistických tras s bohatou historií, kdy se přecházelo na jarmarky z Kysuckého Nového Města do Staré Bystrice a naopak.
I z tohoto důvodu zde byl v roce 1960 postaven dřevěný kříž a vysazeny lípy.
Proběhla rekonstrukce
U příležitosti 60. výročí proběhla v dané lokalitě rozsáhlá rekonstrukce (obnova kříže, oplocená oddechová zóna, terénní úpravy, osazené lavičky) a kromě prohlubování lidové zbožnosti poskytuje místo i prostor k odpočinku či opékání.
Na svátek Povýšení svatého kříže se konají každoročně mše svaté, myslím, že je dobrý nápad spojit turistiku s duchovnem.
Změna barvy
V sedle měním zelenou za červenou a mířím ke směrovníku Nad Matúškovou. Dva kilometry dlouhá trasa po hřebenu poskytuje krásné výhledy do Bystrické doliny.
V zimním období je navštěvována i běžkaři, protože jejich stopa byla ještě na celém úseku dobře viditelná, i když už pomalu přichází jaro.
Malá Fatra
Už jsem měla obavy, že bych neuhlédla během turistiky hřeben Malé Fatry, ale odkryl se – posledním značeným úsekem směrem na Průhyb (813 m n. m.; po zelené) zasněžené kopce ukáží svou krásu.
Po pár metrech přicházím k dřevěnému posedu a v tomto místě se vpravo odpojuji ze značené trasy na trasu pravděpodobně vytvořenou kvůli přístupu těžké techniky, abych se vrátila k turistickému směrovníku Lodno, čímž končí 6,5kilometrový okruh.